Co jest infekcja ping-pongowa? Zasady skutecznego leczenia we dwoje

Image

Grzybica stref intymnych może dotyczyć również Twojego partnera - i to nawet wtedy, gdy nie ma żadnych objawów. Zjawisko „ping-pong infection”, czyli wzajemnego zarażania się drożdżakami, to częsty powód nawrotów infekcji. Sprawdź, jak rozpoznać objawy u obu stron, dlaczego warto leczyć się wspólnie i jak kilka prostych zasad pomoże odzyskać komfort w związku.

Jeśli myślisz, że grzybica pochwy to tylko „twój problem”, mamy dla Ciebie ważną wiadomość. Ta powszechna infekcja, z którą przynajmniej raz w życiu zmierzy się nawet 75% kobiet, może równie dobrze dotyczyć Twojego partnera. „Ping-pong infection”, czyli wzajemne zarażanie się drożdżakami to zjawisko częstsze, niż myślisz. Dlatego w leczeniu kluczowe jest jedno: działajcie razem i bez wstydu! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czy grzybica pochwy jest zaraźliwa? Oto, co mówią badania

Grzybica pochwy, choć nie zalicza się do klasycznych chorób przenoszonych drogą płciową, jak najbardziej może przenieść się podczas seksu.

Dlaczego? Bo drożdżaki Candida albicans, które wywołują tę infekcję, lubią podróżować”, a bliski kontakt intymny daje im do tego świetną okazję. Co więcej, Twój partner wcale nie musi mieć objawów, by być nosicielem i przy kolejnych kontaktach nieświadomie „oddać” Ci infekcję z powrotem. Właśnie tak powstaje dobrze znane lekarzom zjawisko „ping-pong infection”, czyli wzajemne zarażanie się grzybicą pochwy i prącia w związku.

Jak pokazują badania, nawet 15–20% mężczyzn po kontakcie z partnerką mającą aktywną grzybicę pochwy zaczyna mieć objawy grzybicy prącia. Naukowcy udowodnili, że u par często wykrywa się identyczne szczepy Candida, co tylko potwierdza, że infekcje mogą „krążyć” między partnerami. A niektóre techniki seksualne, np. seks oralny jeszcze bardziej zwiększają to ryzyko.

Objawy grzybicy pochwy u kobiet

Grzybica pochwy potrafi skutecznie zepsuć nastrój i komfort codziennego życia. Co ważne, objawy mogą być bardzo nasilone lub niemal niewidoczne, dlatego tak ważne jest, by reagować na pierwsze niepokojące sygnały. Należą do nich:

swędzenie i pieczenie pochwy i sromu często nasilające się wieczorem lub po kontakcie seksualnym,
biała, serowata wydzielina z pochwy przypominająca wyglądem twarożek, zazwyczaj bezzapachowa lub o lekko kwaśnym zapachu,
ból podczas stosunku seksualnego odczuwany jako pieczenie lub kłucie,
ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
zaczerwienienie i obrzęk sromu.

Objawy grzybicy prącia u mężczyzn

Choć o grzybicy prącia mówi się rzadziej, jej objawy są równie nieprzyjemne, jak w grzybicy pochwy:

zaczerwienienie i podrażnienie żołędzi – skóra na żołędzi staje się czerwona, sucha lub błyszcząca,
biały nalot na żołędzi lub napletku – łatwo ścieralny, często pojawiający się w fałdach skórnych,
swędzenie i pieczenie – szczególnie dokuczliwe po stosunku lub w cieple (np. po treningu),
ból podczas stosunku i oddawania moczu.

 

Ponieważ u wielu mężczyzn grzybica prącia może przebiegać bezobjawowo, w przypadku leczenia grzybicy pochwy u kobiety zaleca się profilaktyczne leczenie także partnera.

Jak się wzajemnie nie zarażać? Krótki poradnik dla par

Grzybica pochwy bywa uciążliwa dla obu stron, dlatego kluczowe jest, by w czasie leczenia działać razem wprowadzając kilka prostych zasad:

Leczcie się razem Twój partner też może być nosicielem drożdżaków. Dlatego warto, by przez kilka dni podobnie jak Ty stosował kremy z klotrymazolem, które mogą pomóc przerwać błędne koło wzajemnego zakażania się.

Zrezygnujcie ze współżycia na czas leczenia (ok. 7 dni). Co ważne, nawet prezerwatywa czy inne środki barierowe nie dają tu pełnej ochrony , lepiej dać organizmowi czas na regenerację.

Pierzcie bieliznę i ręczniki w temperaturze min. 60 st. Celsjusza, nie używajcie tego samego ręcznika i regularnie zmieniajcie pościel.

Wybierajcie bawełnianą, przewiewną bieliznę, którą łatwo utrzymać w czystości.

Noście luźniejsze ubrania, które pozwolą skórze „oddychać” i ograniczą ryzyko podrażnień.

To naprawdę niewielkie zmiany, które mogą zrobić dużą różnicę. Dzięki wspólnemu leczeniu i kilku prostym zasadom higienicznym macie szansę na odzyskanie komfortu na długo.

Bibliografia:

1. Centers for Disease Control and Prevention (CDC)., Vulvovaginal Candidiasis – Treatment Guidelines, Atlanta, CDC, 2021. oficjalne wytyczne CDC, www.cdc.gov/std/treatment-guidelines/candidiasis.htm [dostęp: 12.05.2025 r.]
2. Geiger, A. M., Recurrent vulvovaginal candidiasis: An immunologic perspective, Clinical Infectious Diseases, Oxford University Press, 2008.
3. Sheary B., Dayan L., Recurrent vulvovaginal candidiasis, Reprinted from Australian Family Physician Vol. 34, No. 3, March 2005.
4. Vodstrcil L. i in.,Male-Partner Treatment to Prevent Recurrence of Bacterial Vaginosis, N Engl J Med 2025;392:947-57 [dostęp: 12.05.2025 r.]

Clotidal, krem dopochwowy. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Wskazania: Miejscowe leczenie: Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy). Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o

Clotidal MAX, 500 mg klotrymazolu, tabletka dopochwowa.
Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.