Grzybica penisa – przyczyny, objawy i leczenie.

Grzybica

Poznaj objawy grzybicy penisa. Dowiedz się, jak wygląda leczenie infekcji prącia. Sprawdź, jakie leki przeciwgrzybicze na objawy takie jak ból i swędzenie można zastosować.

Grzybica penisa – przyczyny, objawy i leczenie infekcji intymnych penisa

Grzybica penisa to podstępna choroba, która w początkowej fazie może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Dopiero z czasem pojawiają się dolegliwości takie jak świąd, obrzęk i ból, które powinny skłonić do podjęcia kuracji. Leczenie grzybicy penisa polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych oraz utrzymywaniu prawidłowej higieny prącia1. Jak zapobiegać grzybicy penisa? Czy infekcja grzybicza u mężczyzny może doprowadzić do rozwoju grzybicy pochwy u kobiety? Odpowiadamy!

Grzybica penisa – co to za choroba (i dlaczego może być bardzo poważna)?

Grzybica penisa, czyli drożdżakowe zapalenie żołędzi. Stan zapalny obejmuje główkę penisa lub żołądź i wewnętrzną blaszkę napletka. Niekiedy zapalenie może sięgnąć także ujścia cewki moczowej.

Kandydoza jest bardzo powszechna – podejrzewa się, że każdy człowiek na świecie przynajmniej raz w życiu choruje na grzybicę. Objawów grzybicy penisa nie powinno się lekceważyć i nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do wielu groźnych powikłań1.

Jakie mogą być powikłania nieleczonej grzybicy penisa?

Nieleczona grzybica u mężczyzn, która przebiega z zapaleniem żołędzi, może przybrać przewlekły charakter i prowadzić do wystąpienia takich powikłań jak2:

 • pozapalna stulejka,
 • zwężenie ujścia cewki moczowej,
 • blizny i zniekształcenie żołędzi,
 • zrośnięcie napletka i żołędzi.

Grzybica penisa – objawy. Jak rozpoznać kandydozę?

Grzybica penisa może mieć przynajmniej na początku bezobjawowy przebieg. W miarę rozwoju infekcji mogą pojawić się objawy takie jak2:

 • świąd (pieczenie i swędzenie penisa),
 • obrzęk i zaczerwienienie napletka,
 • zaczerwienienie i ból żołędzi,
 • nieprawidłowa wydzielina pod napletkiem (niekiedy o nieprzyjemnym zapachu),
 • ból podczas oddawania moczu.

W przypadku zaobserwowania u siebie wskazanych objawów warto skonsultować się z lekarzem urologiem, dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Przyczyny grzybicy penisa i czynniki ryzyka

Najczęstszą przyczyną grzybicy narządów płciowych u mężczyzn są grzyby, zwykle z rodzaju Candida, a dokładniej drożdżaki Candida albicans. Stąd nazwa choroby – kandydoza, drożdżyca. Zdarza się jednak, że do rozwoju zakażenia prowadzą inne typy grzybów (dermatofity)2.

Warto wiedzieć, że Candida albicans jest drożdżakiem wchodzącym w skład fizjologicznej flory jamy ustnej, przewodu pokarmowego i zewnętrznych narządów płciowych. Rozwojowi choroby sprzyjają takie czynniki jak1:

 • osłabienie odporności w chorobach przewlekłych (np. przy cukrzycy),
 • przyjmowanie niektórych leków (np. steroidów czy antybiotyków),
 • współżycie bez prezerwatywy z osobą cierpiącą na grzybicę narządów rodnych (choroba przenosi się drogą płciową),
 • złe nawyki higieniczne (niedostateczna lub nadmierna higiena),
 • różnego rodzaju urazy w obrębie naskórka.

Jak można wyleczyć grzybicę penisa?

Na grzybicę penisa stosuje się leczenie farmakologiczne obejmujące stosowanie leków przeciwgrzybiczych. W większości przypadków wystarczające okazuje się leczenie miejscowe przy użyciu dostępnych bez recepty preparatów na zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki (Candida), zawierających substancje aktywne. Środki doustne włącza się dopiero w razie niepowodzenia leczenia miejscowego lub gdy zakażenie jest rozległe2.

Jeśli istnieje podejrzenie, że źródłem zakażenia jest partnerka lub została ona zarażona przez mężczyznę, leczenie należy zastosować także w jej przypadku. Kobieta sięgnąć może po leki przeciwgrzybicze w postaci kremów, maści lub globulek, zawierające natamycynę, nystatynę czy klotrimazol2. Rozwiązaniem jest terapia 1-dniowa z wykorzystaniem Clotidal Max – leku zawierającego maksymalną dawkę klotrymazolu dostępną bez recepty3.

Profilaktyka grzybicy – jak zapobiegać grzybicy penisa?

Grzybica penisa to choroba, która lubi nawracać, dlatego warto podjąć działania mające na celu zapobiec jej rozwojowi. Podstawą profilaktyki jest prawidłowa higiena okolic intymnych obejmująca regularne usuwanie gromadzącej się pod napletkiem tzw. mastki, złożonej z wydzieliny gruczołów śluzowych, złuszczonego nabłonka, moczu oraz bakterii. Każdego dnia podczas kąpieli należy całkowicie zsunąć napletek i delikatnie umyć żołądź wodą, przy użyciu łagodnych środków myjących. Po umyciu należy miejsca te dokładnie osuszyć2.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grzybicę prącia, trzeba ponadto unikać kontaktu z substancjami drażniącymi. Podczas kontaktów seksualnych o zwiększonym ryzyku zawsze powinno się używać prezerwatywy2.

Bibliografia:

 1. Stefanowicz E., Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy (dostęp: 2022.12.10.)).
 2. Redakcja mp.pl, Grzybica penisa (prącia): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/169193,kandydoza-blony-sluzowej-narzadow-plciowych (dostęp: 2022.12.10.)).
 3. ChPL Clotidal Max (dostęp: 2022.12.10.).

Może Cię zainteresować

upławy pieczenie i ból

Infekcje intymne – co je wywołuje i jak je leczyć?

Upławy, swędzenie, pieczenie i ból – jak rozpoznać infekcje intymne? Jak leczyć zakażenie bakteryjne dróg rodnych, a jak infekcję grzybiczą? Odpowiadamy!

Czytaj
przyczyny infekcji intymnych

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych. Jak je leczyć?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych u kobiet? Jak leczyć zakażenia dróg rodnych wywołane przez bakterie i grzyby? Odpowiadamy!

Czytaj
objawy infekcji intymnych

Jakie są najczęstsze objawy infekcji intymnych i jak je leczyć?

Upławy, świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, czyli o objawach bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnych. Jak leczyć zakażenie dróg rodnych u kobiet? Sprawdź!

Czytaj

Clotidal, krem dopochwowy. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Wskazania: Miejscowe leczenie: Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy). Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o

Clotidal MAX, 500 mg klotrymazolu, tabletka dopochwowa.
Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.