Infekcje intymne – co je wywołuje i jak je leczyć?

upławy pieczenie i ból

Upławy, swędzenie, pieczenie i ból – jak rozpoznać infekcje intymne? Jak leczyć zakażenie bakteryjne dróg rodnych, a jak infekcję grzybiczą? Odpowiadamy!

Co wywołuje infekcje intymne i czy to częsty problem?

Stany zapalne pochwy i sromu są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się kobiet po poradę do ginekologa. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa codziennie w swojej praktyce spotykają się z bakteryjnym i drożdżakowym zapaleniem pochwy. Postępowanie w przypadku infekcji intymnych jest sporym wyzwaniem ze względu na podobieństwo objawów i tendencję do nawracania1.

Czym są infekcje intymne i jak często występują?

Dolegliwości ze strony miejsc intymnych mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z infekcją. Pod pojęciem infekcje intymne kryją się choroby rozwijające się w obrębie kobiecych dróg rodnych, które zaburzają florę bakteryjną pochwy. Schorzenia te mają to do siebie, że lubią nawracać1.

Jedną z częstszych infekcji jest drożdżakowe zapalenie pochwy, które dotyka większości kobiet w wieku rozrodczym przynajmniej raz. Ponad 50% kobiet doświadcza przynajmniej dwóch zakażeń w życiu1. U aktywnych seksualnie kobiet najczęściej występującym rodzajem zapalenia pochwy jest zakażenie bakteryjne. Według szacunków co najmniej jeden epizod życiu przebyło od 20 do nawet 60% kobiet w wieku reprodukcyjnym2.

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych

Do rozwoju infekcji intymnych mogą doprowadzić różne patogeny. W zależności od źródła wyróżnia się następujące ich rodzaje:

  • bakteryjne zakażenie pochwy – to wynik zaburzenia równowagi w mikroflorze błony śluzowej narządów płciowych pomiędzy pałeczkami kwasu mlekowego (ok. 95% w warunkach prawidłowych) a bakteriami beztlenowymi (5%). Do infekcji bakteryjnej najczęściej prowadzi bakteria Gardnerella vaginalis, choć mogą wywoływać ją też inne bakterie2;
  • infekcja grzybicza pochwy (tzw. kandydoza (grzybica), czyli drożdżyca pochwy i sromu) – czynnikiem chorobotwórczym najczęściej jest Candida albicans, choć do zakażenia doprowadzić może każdy z ponad 100 gatunków z rodzaju Candida1;
  • zakażenie pasożytnicze (rzęsistkowica pochwy) – infekcja wywoływana przez drobnoustroje zwane pierwotniakami;
  • infekcje o podłożu mieszanym (np. bakteryjno-grzybicze) – do infekcji okolic intymnych prowadzą jednocześnie bakterie i grzyby.
Image

Clotidal Max

Clotidal MAX to lek z maksymalną4 dawką na infekcję grzybicze pochwy i sromu. Jedna tabletka to pełna kuracja, która działa5 bezpośrednio na przyczynę infekcji. Weź raz i zapomnij o problemie.

Dowiedz się więcej

Objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać?

Objawy typowe dla bakteryjnego zapalenia pochwy to pojawienie się jednorodnej, kremowej, szarej wydzieliny z pochwy, która ma cuchnący zapach (często pacjentki określają go jako „rybi”).  Upławom towarzyszyć może ból podczas oddawania moczu i w czasie stosunku, pieczenie okolic intymnych, dyskomfort oraz obrzęk błony śluzowej2.

Na grzybicę pochwy wskazuje przede wszystkim uporczywy świąd sromu, wraz z którym występuje podrażnienie, bolesność i pieczenie. W wyniku silnego drapania mogą powstać uszkodzenia w obrębie naskórka. W przebiegu grzybiczej infekcji intymnej wydzielina jest gęsta, biała i zawiera grudki1.

Diagnostyka infekcji intymnych

Wstępne rozpoznanie infekcji pochwy odbywa się na podstawie charakteru upławów. Lekarz może zmierzyć kwasowość, czyli pH pochwy, które np. w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle zmienia się z kwaśnego na zasadowy. Ponadto może pobrać wydzielinę i obejrzeć ją pod mikroskopem2. W ten sposób można rozpoznać większość infekcji intymnych. W razie wątpliwości co do diagnozy lub nawracających infekcji intymnych wykonuje się posiew wydzieliny z pochwy1.

Jak leczyć infekcje intymne?

Podstawą leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy jest antybiotykoterapia. Stosuje się leki na infekcje intymne zawierające substancje działające na bakterie Gram-ujemne. Spośród antybiotyków zastosowanie najczęściej znajduje metronidazol podawany doustnie lub dopochwowo oraz klindamycyna w postaci kremu dopochwowego1. Ze względu na konieczność zastosowania antybiotyków nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.

Jeśli występują typowe objawy infekcji grzybiczej, a ich charakter jest łagodny lub umiarkowany, zakażenie można leczyć za pomocą preparatów OTC dostępnych bez recepty1. Przykładem leku o przeciwgrzybiczym działaniu jest Clotidal Max. Produkt zawiera maksymalną dawkę klotrymazolu, jaka jest dostępna bez recepty3.

Pamiętajmy, że podczas leczenia infekcji intymnych bardzo ważna jest dbałość o prawidłową higienę intymną. Nieprawidłowa higiena miejsc intymnych może sprzyjać namnażaniu mikroorganizmów nagromadzonych w ich obrębie.

Bibliografia:

1 – Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie 2014;16(5):59-68.
2 – Stefanowicz E., Bakteryjne zapalenie pochwy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy (dostęp: 2022.12.08.)).
3 – ChPL Clotidal Max (dostęp: 2022.12.08.).
4 – Maksymalna dawka klotrymazolu dostępna bez recepty.
5 – Problem przyjęcia pełnej kuracji, która w przypadku zastosowania Clotidal krem trwa sześć kolejnych dni zgodnie z ulotką dla pacjenta, w porównaniu do jednorazowego podania tabletki dopochwowej ClotidalMAX.

Może Cię zainteresować

przyczyny infekcji intymnych

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych. Jak je leczyć?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych u kobiet? Jak leczyć zakażenia dróg rodnych wywołane przez bakterie i grzyby? Odpowiadamy!

Czytaj
objawy infekcji intymnych

Jakie są najczęstsze objawy infekcji intymnych i jak je leczyć?

Upławy, świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, czyli o objawach bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnych. Jak leczyć zakażenie dróg rodnych u kobiet? Sprawdź!

Czytaj
Nawracające infekcje intymne

Nawracające infekcje intymne – objawy i przyczyny. Jak je leczyć?

Nawracające infekcje intymne o bakteryjnym i grzybiczym podłożu – jak je leczyć? Czy przy infekcji dróg rodnych konieczna jest wizyta u ginekologa? Sprawdź!

Czytaj

Clotidal, krem dopochwowy. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Wskazania: Miejscowe leczenie: Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy). Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o

Clotidal MAX, 500 mg klotrymazolu, tabletka dopochwowa.
Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.