shopping_cart Gdzie kupić?

Leczenie i zapobieganie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy to zapalenie pochwy wywoływane głównie przez drożdżaki rodzaju Candida. Przebieg tej dolegliwości jest często bardzo dokuczliwy, towarzyszy mu bowiem swędzenie oraz pieczenie, które może się nasilać przy oddawaniu moczu. Na szczęście leczenie grzybicy pochwy można przeprowadzić również samodzielnie. Warto jednak odpowiednio dbać o siebie, by ograniczać ryzyko jej nawrotu.

Leczenie grzybicy pochwy

Do rozwoju grzybicy dochodzi wtedy, gdy równowaga w mikroflorze pochwy zostanie zachwiana i namnożą się grzyby. Leczenie polega więc na tym, by pozbyć się grzybów i odbudować właściwe środowisko bakteryjne.

Aby to zrobić, należy zastosować lek przeciwgrzybiczy. Taki lek może mieć różną postać, zwykle są to globulki, ale na rynku dostępną są też nowe formy np. krem z jednorazowymi aplikatorami, dostępny bez recepty w aptece, który można samodzielnie zaaplikować.

W niektórych przypadkach, pomimo zastosowania leku objawy infekcji nawracają – w każdym takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

W leczeniu grzybicy pochwy ważne jest też, aby przeprowadzić kurację do końca. Jeśli jest ona zaplanowana na przykład na 6 dni, to należy przeprowadzić ją do końca. Nawet jeśli objawy i dokuczliwości ustąpią szybciej, to tylko przeprowadzenie pełnej kuracji zwiększa szansę na wyleczenie.

Zapobieganie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy może mieć wiele przyczyn, które są zupełnie niezależne od kobiety (dowiedz się o nich więcej tutaj). Nie można więc zakładać, że infekcja wynika z zaniechania. Niemniej są pewne czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju grzybicy, a więc można przeciwko nim podjąć konkretne działania.

Podstawą jest odpowiednia higiena intymna. „Odpowiednia” nie znaczy wcale „przesadnie częsta”. Zabiegi takie jak irygacja pochwy mogą pozbawiać ją naturalnej ochrony dobrych bakterii. Z podobnego powodu lepiej unikać długich kąpieli.

Do mycia miejsc intymnych nie należy stosować tego samego mydła, którego używamy do mycia rąk lub ciała. Okolice te najlepiej myć specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Nie należy jednak używać przy tym gąbki czy myjki, ponieważ ich powierzchnia jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.

Po myciu należy dokładnie osuszyć miejsca intymne. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów.

Zdecydowanie odradza się używania preparatów w rodzaju dezodorantów intymnych. Podobnie perfumowane podpaski, chusteczki czy wkładki higieniczne mogą zwiększyć ryzyko rozwoju grzybicy.

Warto nosić bieliznę z naturalnych tkanin, której włókna przepuszczają powietrze. Poza tym bielizna nie powinna być zbyt obcisła, nie może ocierać miejsc intymnych, ponieważ wszelkie otarcia i zranienia są kolejnym czynnikiem sprzyjającym grzybicy.

Opracowano na podstawie: