Jakie są najczęstsze objawy infekcji intymnych i jak je leczyć?

objawy infekcji intymnych

Upławy, świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, czyli o objawach bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnych. Jak leczyć zakażenie dróg rodnych u kobiet? Sprawdź!

Podejrzewasz infekcję intymną? Na te objawy zwróć szczególną uwagę!

Nieprzyjemne objawy ze strony miejsc intymnych mogą świadczyć o tym, że doszło do zakażenia i rozwoju infekcji. Jednymi z najczęściej występujących schorzeń dróg rodnych jest infekcja bakteryjna i grzybica pochwy. W przypadku infekcji bakteryjnej pochwy i sromu objawy są jednak nieco inne niż przy infekcji grzybiczej. Jakie objawy mogą występować w zależności od rodzaju infekcji intymnej? Jak wygląda odpowiednie leczenie infekcji intymnej wywołanej przez bakterie i grzyby? Odpowiadamy!

Przyczyny infekcji intymnych – przez co są wywoływane?

W rozwoju stanu zapalnego w okolicach intymnych doprowadzić mogą różne patogeny. Bakterią odpowiedzialną za najwięcej przypadków infekcji bakteryjnych jest Gardnerella vaginalis. Zakażenie to cechuje się zmniejszeniem lub całkowitym brakiem występujących w prawidłowych warunkach pałeczek kwasu mlekowego oraz zwiększoną liczbą bakterii beztlenowych1. Do rozwoju infekcji narządów płciowych u kobiet prowadzić mogą również grzyby, szczególnie gatunek Candida albicans2.

Warto wiedzieć, że oprócz bakteryjnych i grzybiczych są też inne rodzaje infekcji intymnych, np. wywoływane przez pierwotniaki, jak choćby rzęsistkowica pochwy. Ponadto u niektórych kobiet infekcje mają charakter mieszany, np. zakażenie bakteryjno-grzybicze.

Do znalezienia przyczyny choroby posłużyć może diagnostyka obejmująca przede wszystkim badanie ginekologiczne, a niekiedy także ocenę pH pochwy oraz posiew wymazu z pochwy. Poszerzenie diagnostyki jest szczególnie ważne w przypadku powikłań i nawracających infekcji intymnych1,2.

Jakie są objawy infekcji intymnych?

Jednoznaczną diagnozę dotyczącą rodzaju infekcji intymnej może postawić wyłącznie ginekolog po przeprowadzeniu stosownych badań. Wstępnego rozpoznania można jednak dokonać samodzielnie, obserwując objawy towarzyszące zakażeniu pochwy i sromu. Poniżej opisaliśmy typowe objawy infekcji o charakterze bakteryjnym i grzybiczym, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę, by móc wstępnie ocenić, z jakim rodzajem zakażenia masz do czynienia.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Szacuje się, że nawet u 50% kobiet waginoza bakteryjna przebiega bezobjawowo. U pozostałych występują objawy typowe dla infekcji wywoływanej przez bakterie takie jak1:

  • jednorodna, kremowa, szara wydzielina z pochwy w umiarkowanej ilości,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, często określany jako „rybi”,
  • upławy z pochwy,
  • ból podczas oddawania moczu i w czasie stosunku,
  • obrzęk błony śluzowej,
  • pieczenie i swędzenie pochwy,
  • dyskomfort.

Grzybicze zapalenie pochwy

Na grzybicze infekcje intymne wskazują takie objawy jak2:

  • uporczywy świąd pochwy,
  • bezwonna, grudkowata wydzielina z pochwy o „serowatej” konsystencji,
  • ból pochwy oraz okolic warg sromowych,
  • obrzęk, zaczerwienienie i widoczne pęknięcia błony śluzowej,
  • pieczenie pochwy.

Opisane dolegliwości mogą nasilać się podczas oddawania moczu, stosunku oraz ciepłej kąpieli.

Czynniki ryzyka rozwoju infekcji intymnych u kobiet

Pojawieniu się infekcji intymnej sprzyjać może wiele różnych czynników. Do najważniejszych należą1,2:

  • błędy dietetyczne (nadmiar cukrów rafinowanych w diecie),
  • osłabiony układ odpornościowy,
  • nieracjonalne stosowanie antybiotyków,
  • częste wizyty na basenie lub w jacuzzi,
  • korzystanie z publicznych toalet,
  • noszenie nieodpowiedniej bielizny (wykonanej z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów i bardzo dopasowanej do ciała),
  • złe nawyki higieniczne (irygacje, przesadna dbałość o higienę sromu),
  • aktywność seksualna (częsta zmiana partnerów, stosunek bez prezerwatywy, współżycie w czasie miesiączki),
  • brak warunków do zadbania o odpowiednią higienę miejsc intymnych,
  • stosowanie antykoncepcji (zwłaszcza DTA – dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych),
  • wyjazdy na urlopy i nocowanie poza miejscem zamieszkania.

Jak wygląda leczenie infekcji intymnych?

Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka infekcji intymnych powinna przynieść odpowiedź na pytanie, co doprowadziło do rozwoju zakażenia u pacjentki. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie leczenie.

Na infekcje bakteryjne zastosowanie znajduje antybiotykoterapia. Spośród chemioterapeutyków najczęściej stosowaną substancją jest metronidazol, którą można przyjmować doustnie lub dopochwowo, a także klindamycyna w postaci kremu dopochwowego1.

W przypadku infekcji grzybiczych stosować można dostępne w aptece bez recepty leki o przeciwgrzybiczym działaniu do użytku zewnętrznego2. Na objawy charakterystyczne dla zakażenia wywołanego przez grzyby takie jak świąd, upławy czy pieczenie zastosować można Clotidal Max. To lek przeciwgrzybiczy zawierający maksymalną dawkę klotrymazolu, jaka jest dostępna bez recepty3.

Bibliografia:

  1. Stefanowicz E., Bakteryjne zapalenie pochwy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy (dostęp: 2022.12.08.)).
  2. Stefanowicz E., Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy (dostęp: 2022.12.08.)).
  3. ChPL Clotidal Max (dostęp: 2022.12.08.).

Może Cię zainteresować

upławy pieczenie i ból

Infekcje intymne – co je wywołuje i jak je leczyć?

Upławy, swędzenie, pieczenie i ból – jak rozpoznać infekcje intymne? Jak leczyć zakażenie bakteryjne dróg rodnych, a jak infekcję grzybiczą? Odpowiadamy!

Czytaj
przyczyny infekcji intymnych

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych. Jak je leczyć?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych u kobiet? Jak leczyć zakażenia dróg rodnych wywołane przez bakterie i grzyby? Odpowiadamy!

Czytaj
Nawracające infekcje intymne

Nawracające infekcje intymne – objawy i przyczyny. Jak je leczyć?

Nawracające infekcje intymne o bakteryjnym i grzybiczym podłożu – jak je leczyć? Czy przy infekcji dróg rodnych konieczna jest wizyta u ginekologa? Sprawdź!

Czytaj

Clotidal, krem dopochwowy. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Wskazania: Miejscowe leczenie: Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy). Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o

Clotidal MAX, 500 mg klotrymazolu, tabletka dopochwowa.
Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.