shopping_cart Gdzie kupić?

Objawy i przyczyny grzybicy pochwy

Grzybica pochwy bywa też nazywana kandydozą oraz drożdżycą. Jest najczęściej występującą infekcją intymną u kobiet. Wywołują ją drożdżaki, zwykle ze szczepu Candida albicans. 3/4 kobiet doświadcza jej przynajmniej raz w życiu1, u połowy ma charakter nawracający. Zobacz, czym się objawia i jakie są przyczyny tej powszechnej dolegliwości.

Objawy grzybicy pochwy

Do głównych objawów infekcji grzybiczej pochwy należą: upławy, pieczenie i swędzenie pochwy.

Upławy są specyficzne – bezwonne, gęste, białe, grudkowate, określane czasem twarożkowatymi lub serowatymi ze względu na podobieństwo do sera twarogowego. Wydzielina podczas grzybicy nie jest jednak obfita.

Rozwijająca się grzybica wywołuje swędzenie pochwy, jej zaczerwienienie oraz pieczenie (co odróżnia ją od zakażenia bakteryjnego, przy którym swędzenie i pieczenie nie występuje2). Poza tym bolesne może się stać oddawanie moczu oraz stosunek seksualny.

Należy jednak pamiętać, że przesadna dbałość o higienę intymną też nie jest dobra, ponieważ pozbawia pochwę naturalnej ochrony, ułatwiając grzybom namnażanie. Zobacz zakładkę Leczenie i zapobieganie grzybicy pochwy, by dowiedzieć się więcej o prawidłowej higienie narządów intymnych.

Przyczyny grzybicy pochwy

Bezpośrednią przyczyną grzybicy jest wzrost grzybów (drożdżaków) w okolicach pochwy. Zwykle mikroflora pochwy powstrzymuje nadmierny rozrost grzybów. Aby powstała grzybica, zajść muszą jakieś czynniki, które sprzyjają rozrostom grzybów lub hamują działanie mikroflory pochwy. Innymi słowy: musi zostać zaburzona równowaga mikroorganizmów w tej okolicy. Może do tego dojść na wiele różnych sposobów. Da się jednak wyróżnić czynniki wewnętrzne, czyli będące skutkiem zajść w organizmie kobiety, i zewnętrzne, czyli powstające w wyniku kontaktu organizmu z zewnętrznymi czynnikami.

Czynniki wewnętrzne

Ryzyko infekcji grzybiczej uzależnione jest od wieku kobiety i stanu jej zdrowia. Najbardziej narażone są kobiety w wieku 17-35 lat, co wiąże się ze statystycznie większą aktywnością seksualną w tym przedziale wiekowym. Oprócz tego ryzyko zachorowania rośnie u pacjentek z osłabionym układem odpornościowym – to zaś może być konsekwencją między innymi złego odżywiania, chorób współistniejących, chorób nowotworowych i wpływów środowiska.

Nie bez znaczenia są choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, a nawet alergie. Grzybicy sprzyjają także zaburzenia funkcji organizmu, z jakimi mamy do czynienia w czasie ciąży.

Choć choroby mogą sprzyjać rozwojowi grzybicy, to trzeba mieć na uwadze, że również leki mogą oddziaływać na organizm tak, że będzie on środowiskiem korzystniejszym dla rozwoju grzybów. Dzieje się tak głównie przy antybiotykach, sterydach, lekach immunosupresyjnych oraz antykoncepcji hormonalnej.

Czynniki zewnętrzne

Jest kilka grup czynników zewnętrznych sprzyjających rozwojowi grzybicy pochwy. Pierwsza dotyczy higieny. Zaniedbanie higieny intymnej może łatwo prowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, w tym grzybów. Należy jednak pamiętać, że przesadna dbałość o higienę intymną też nie jest dobra, ponieważ pozbawia pochwę naturalnej ochrony, ułatwiając grzybom namnażanie. Zobacz zakładkę Leczenie grzybicy pochwy i jej zapobieganie, by dowiedzieć się więcej o prawidłowej higienie narządów intymnych.

Inną grupą czynników zwiększających ryzyko zachorowania na grzybicę pochwy są zachowania seksualne. Grzybica pochwy jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Większa liczba partnerów seksualnych zwiększa ryzyko zachorowania. Poza tym ryzyko rośnie przy seksie oralnym i analnym.

Do pozostałych czynników należą: stres, obcisła bielizna z tworzyw sztucznych oraz siedzący tryb życia. Zarażeniu grzybicą sprzyja również korzystanie z basenów i saun.